Honors and Awards Committee

Sally Nogle, ATC, PhD - Chair


 

Congratulations to the MATS 2011 Awards Recipients

 

Bryan Baines (Your Right) - High School Athletic Trainer of the Year

 

Holly Kasavana (Your Left) - Distinguish Service Award

 

  

2011 MICHIGAN SCHOLARSHIP AWARD WINNERS:

 

Doctoral Scholarship

Lindsey Klykken from University of Michigan

  

Memorial Scholarship

Linda Weber Daniel  

  

GLATA Living Pinky Newell Undergraduate Scholarship

Alison Reddick from Grand Valley State University 

 

NATA Foundation Scholarship from Johnson & Johnson

Emilee Anderson from Hope College

  

Bobby Gunn Scholarship - GLATA

Alison Reddick from Grand Valley State University

(Left to Right: Alison Reddick, Holly Kasavana, Emilee Anderson, and Bryan Baines) 

 



 

 

Photo Gallery

 

 

 

 


Previous Honors and Award Winners

2010  
MATS Distinguish Athletic Trainer John Powell
MATS High School Athletic Trainer Jeff Wilson
2008  
MATS Hall of Fame
Doug Woods
MATS Hall of Fame
Mike Braid

MATS Distinguished Athletic Trainer

Chris Mendias
MATS High School ATC of the Year
Liz Henk
MATS Scholarship Awards
Amanda Brown (GVSU)
MATS Scholarship Awards
Amanda Friedline (Hope College)
2007  
Distinguished Athletic Trainer Michael VanAmberg
Hall of Fame Jan Lauer
Scholarship Award April Aldrich
Scholarship Award Christina Saindon
Scholarship Award Kristi Lewis
2006  

Distinguished Athletic Trainer

Jeff Weir
Distinguished Athletic Trainer Mike Braid
Distinguished Service Award Shelly Stahl, Karoub Assoc
Hall of Fame Ann Berry
Hall of Fame Sally Nogle
High School AT Award Lorrie Johnsen
2005  
Distinguished Athletic Trainer Julie Rochester
Distinguished Service Award Michelle Grech
Hall of Fame Dave Carrier
High School AT Award Matt Hambleton
Scholarship Award Rita Lynn Anderson
Scholarship Award Jeremy Mara
2004  
Distinguished Athletic Trainer Tom Lawrence
Distinguished Athletic Trainer Marge Taylor
Distinguished Service Award Ken Zisholz
High School AT Award Dennis Fyke
Scholarship Award Ellen Hector
2003  
Distinguished Athletic Trainer Dale Burkhouse
Distinguished Athletic Trainer Rene Shingles
Hall of Fame Ron Sendre
2002  
Distinguished Athletic Trainer Robert Ogar
High School AT Award Steve Pingston
2001  
Distinguished Athletic Trainer Ann Berry
High School AT Award Steve Cavins
2000  
Distinguished Athletic Trainer Jan Lauer
High School AT Award James Lioy
1999  
Distinguished Athletic Trainer Jeff Monroe
Distinguished Athletic Trainer Sally Nogle
Hall of Fame Richard Ray
1998  
Distinguished Athletic Trainer Marti VanEenenaam
Distinguished Athletic Trainer Lorin Cartwright
Distinguished Service Award Kelly Cahill
1997  
Distinguished Athletic Trainer David Carrier
Hall of Fame Randy Owsley
1996  
Distinguished Athletic Trainer Ronald Sendre
1995  
Distinguished Athletic Trainer Rose Snyder
Distinguished Athletic Trainer Richard Ray
1991  
Hall of Fame Kent Falb
Hall of Fame Ken Kopke
Hall of Fame Lindsay McLean
Hall of Fame Clint Thompson
1990  
Hall of Fame Jack Heppenstall
Hall of Fame Jim Hunt
Hall of Fame Jack Jones
Hall of Fame Len Paddock
Hall of Fame Gayle Robinson
Hall of Fame Robert White
 
powered by MemberClicks