<b>Home</b> Home    <b>About MATS</b> About MATS     <b>Committees</b> Committees     <b>Career Services</b> Career Services     <b>Student Section</b> Student Section     <b>Continuing Education</b> Continuing Education    <b>Calendar</b> Calendar    <b>Prof Educ Conference</b> Prof Educ Conference    <b>Golf Outing/Banquet</b> Golf Outing/Banquet    <b>Links</b> Links    <b>Contact MATS</b> Contact MATS   
Login


Honors and Awards Committee

Sally Nogle, ATC, PhD - Chair


Nominations for Hall of Fame, Distinguished Athletic Trainer, and Distinguished Service Award are due by March 31, 2009
Nomination Criteria

 


2008 Honors and Awards

 

Photo Gallery

 

MATS Hall of Fame
Doug Woods, Mike Braid


MATS Distinguished Athletic Trainer

Chris Mendias

MATS High School ATC of the Year
Liz Henk


MATS Scholarship Awards
Amanda Brown (GVSU), Amanda Friedline (Hope College)

 



 

 


Previous Honors and Award Winners

 

2007    
Distinguished Athletic Trainer Michael VanAmberg    
Hall of Fame Jan Lauer    
Scholarship Award April Aldrich    
Scholarship Award Christina Saindon    
Scholarship Award Kristi Lewis    
2006      
Distinguished Athletic Trainer Jeff Weir  
Distinguished Athletic Trainer Mike Braid  
Distinguished Service Award Shelly Stahl, Karoub Assoc  
Hall of Fame Ann Berry  
Hall of Fame Sally Nogle  
High School AT Award Lorrie Johnsen  
Scholarship Award Jeremy Marra    
Scholarship Award Elizabeth Sibilsky    
2005  
Distinguished Athletic Trainer Julie Rochester
Distinguished Service Award Michelle Grech
Hall of Fame Dave Carrier
High School AT Award Matt Hambleton
Scholarship Award Rita Lynn Anderson
Scholarship Award Jeremy Mara
2004  
Distinguished Athletic Trainer Tom Lawrence
Distinguished Athletic Trainer Marge Taylor
Distinguished Service Award Ken Zisholz
High School AT Award Dennis Fyke
Scholarship Award Ellen Hector
2003  
Distinguished Athletic Trainer Dale Burkhouse
Distinguished Athletic Trainer Rene Shingles
Hall of Fame Ron Sendre
2002  
Distinguished Athletic Trainer Robert Ogar
High School AT Award Steve Pingston
2001  
Distinguished Athletic Trainer Ann Berry
High School AT Award Steve Cavins
2000  
Distinguished Athletic Trainer Jan Lauer
High School AT Award James Lioy
1999  
Distinguished Athletic Trainer Jeff Monroe
Distinguished Athletic Trainer Sally Nogle
Hall of Fame Richard Ray
1998  
Distinguished Athletic Trainer Marti VanEenenaam
Distinguished Athletic Trainer Lorin Cartwright
Distinguished Service Award Kelly Cahill
1997  
Distinguished Athletic Trainer David Carrier
Hall of Fame Randy Owsley
1996  
Distinguished Athletic Trainer Ronald Sendre
1995  
Distinguished Athletic Trainer Rose Snyder
Distinguished Athletic Trainer Richard Ray
1991  
Hall of Fame Kent Falb
Hall of Fame Ken Kopke
Hall of Fame Lindsay McLean
Hall of Fame Clint Thompson
1990  
Hall of Fame Jack Heppenstall
Hall of Fame Jim Hunt
Hall of Fame Jack Jones
Hall of Fame Len Paddock
Hall of Fame Gayle Robinson
Hall of Fame Robert White
 

 




ATTENTION!
Your login will expire in the next five minutes due to inactivity. Please click the link below to refresh your login.

Refresh my login